Spotkanie: Historia i tradycje YKP WARSZAWA

15/04 odbyła się pierwsza “lekcja historii” – spotkanie z przedstawicielami YKP WARSZAWA, którzy opowiadali nam o historii i tradycjach Klubu. Byli z nami między innymi:

  • Komandor Honorowy Jerzy Łyżwiński 
  • Komandor YKP POLSKI Janusz Taber

Komandor Łyżwiński barwnie opowiadał np. o członku klubu – łączniku AK, który podczas II wojny światowej, podróżując w przebraniu do Londynu z ważnymi dokumentami, uszedł z życiem tylko dlatego, że nikt nie miał śmiałości budzić go jako generała Gestapo…

 

Bardzo interesująca była także część, traktująca o klubowych odznaczeniach i proporcach – teraz już obecność Komandora w Klubie nie umknie naszej uwadze, bo z daleka rozpoznamy odpowiedni “znak” powiewający na maszcie.

Komandor Łyżwiński opowiadał także o Komandorii – najwyższym odznaczeniu klubowym.

Oglądaliśmy “Klubowe białe kruki”- okolicznościowe znaczki pocztowe z Anglii z banderą i godłem YKP.

Na koniec Komandor życzył nam, aby przynależność do YKP pomogła nam w życiu kierować się żeglarskim etosem i umożliwiła nawiązanie wielu wartościowych kontaktów. Wszak prawdziwy żeglarz to nie ten, który przetrwał setki sztormów, ale taki, który wie, jak ich unikać i nie wpływa w nie bez potrzeby.
Dla zainteresowanych – w Klubie dostępne jest takie oto wydawnictwo. Warto, bo w środku znajdziecie kilka całkiem interesujących dykteryjek z życia Klubu a poza faktografią są fajne kolorowe fotografie
Print Friendly, PDF & Email